Kreş ve Anaokulu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Okul öncesi eğitim kurumları aileler için pek çok avantaj sağlar. Özellikle, günümüzde kadınların her geçen gün çalışma hayatlarında daha aktif olduğunu göz önüne alırsak, çocukların bakımları ve eğitimleri okul öncesi eğitim kurumlarında devam ettirilir. Diğer yandan büyük şehirlerde yaşayan kişilerin çoğunluğu gurbettedir. Bu yüzden çocuklarını emanet edecek kişileri bulmakta zorluk çekerler. Böylelikle anne ve babanın çalıştığı zamanlarda çocuklar ihmal edilmemek için anaokulları ya da kreşlere gönderilir.  Anaokulu ve kreşler, sadece çalışan ailelerin değil çocuklarının eğitimini okul öncesinden başlatmak ve gelişimlerini desteklemek isteyen ailelerin de seçimleridir. Ailelerin bu seçimlerini dikkate aldığımızda da anaokulu ve kreşlerin seçiminde öne çıkan unsurları görmüş oluyoruz.

 • Okul öncesi eğitim kurumlarının seçiminde ilk öncelik güvenliktir. Kreş ve anaokulları, öğrencilerin yaş aralığına ayrıca dikkat ederek %100 güvenli bir ortam oluşturmalıdırlar.
 • Yine çocukların yaş grupları dikkate alınarak temel ihtiyaçlarının karşılandığı bir eğitim kurumunun seçimine özen gösterilmelidir.
 •  Zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu yaş grubu da okul öncesi 3-6 yaş arası çocuklardır. Bu nedenle kreş ve anaokulu seçiminde çocukların zekâ türüne hitap eden, zihinsel gelişimlerini destekleyen, yaratıcı eğitimlerin olduğuna bakmalısınız.

Çocuğum İçin İdeal Yaş Aralığı Ne Zamandır?

Pek çok aile çocukları için güvenilir ve kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumu bulmuş olsalar da çocuklarının yaşlarından dolayı çoğu zaman çekimser olurlar. Bunun en belirgin sebeplerinden biri de yıllardır eğitim sisteminde yer alan 7 yaş ve üstünün okula başlama durumudur. Öyle ki, anaokulları dahi son birkaç yıldır hızlı faaliyet göstermeye başladılar ve zorunlu hale gelmesi ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni gündeme alınmıştır. Bu nedenle aileler çocuklarının okul öncesi eğitim için yaşlarında endişe duyarlar. Ancak çocukların zihinsel gelişimlerinin ve eğitimlerinde desteği önemseyecek olursak 7 yaş ve üzeri okula başlamak için oldukça geç bir yaştır. Bu nedenle pek çok akademik kaynağın ve araştırmacı doktorların da belirttiği gibi okul öncesi eğitim kurumlarından olan anaokulu ve kreşler için ideal yaş aralığı 3-6 yaş olarak belirlenmiştir.

Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuğunuzun etkin öğrenmeye sahip olması ve eğitim desteği alması için anaokulu ya da kreşe göndermeye karar verdiğinizde, yapmanız gereken ilk iş ideal okulu bulmaktır. Elbette çocuğunuz için vereceğiniz bu karar oldukça zor bir süreçtir. Evden ayrılacak ve ilk kez eğitim kurumu ile tanışacak çocuğunuz için anaokulu ve kreş seçiminde dikkat etmeniz gereken pek çok unsur vardır.

 • Öncelikle çocuğunuzu tanımanız seçeceğiniz okul için çok önemlidir. Bu hususta çocuğun yetenekleri, ilgi alanları ve zekâ tipi belirlenerek, seçilen okulun vereceği eğitimler karşılaştırılmalıdır.
 • Söylentiler üzerinden değil referanslı araştırmalar neticesinde okullar belirlenmelidir. Okulları belirlerken de internet sitelerinden yapılan araştırmalar yeterli değildir, okul ortamını yerinde görmelisiniz.
 • Bu iki önemli temel unsuru hallettiğinizde ise okul seçerken güvenli ve sağlıklı bir ortamları olduğundan emin olmalısınız.
 • Çocuklar için yaratıcı ve etkin öğrenmeyi gerçekleştiren müfredatın yanında uzman eğitimcilerin varlığı da önemlidir. Bu nedenle okullardaki eğitimlere ve eğitmenlere dikkat etmelisiniz.
 • Okulda sadece teori derslerinin anlatılması öğrenciler açısından eksik bir başarı oluşturur. Bu nedenle okul seçerken eğitimlerin uygulamalı ve etkinlikli olmasına özen göstermelisiniz.
 • Okulda kullanılan materyaller ve aksesuarlar da okul seçiminde dikkat edilmesi gereken niteliklerdir. Aynı zamanda okulda sunulan beslenmeler de göz ardı edilmemelidir.  

Çocuğuma Okulu Nasıl Sevdirebilirim?

Çocuğunuzu okula göndermeye karar verseniz de eğitimi için ideal okul seçimini yapsanız da dikkat etmeniz gereken bir önemli unsur daha vardır. O da çocuğunuzun okulu sevmesi ve okula gitmek istemesi. Öyle ki, her ne kadar siz okul ortamından memnun olsanız da tüm gününü orada geçirecek ve eğitimini tamamlayacak olan kişi çocuğunuzdur. Bu nedenle çocuğunuza okulu sevdirmek için:

 1. Çocuğunuza zorunluluk hissettirmemelisiniz.
 2. Okul ortamında edineceği kazanımları çocuğunuza özenle anlatmalısınız.
 3. Okuldan korkmaması adına ona eğlenceli aktivitelerden bahsederek özendirmelisiniz.
 4. Akranları ile geçireceği zamanları ve oynayacağı oyunlardan bahsederek çocuğunuzu meraklandırmalısınız.
 5. Okul ortamında elde edebileceği başarılardan bahsederek çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz.

Yorum Yap