Uzaktan Eğitim de Okul Öncesi Süreci

Eğitim her alanda devam etmesi gereken ve yaşanan şartlar ne olursa olsun kesintiye uğramaması gereken bir alandır. Çünkü yaşananlar ne kadar yıpratıcı, ortaya ne kadar çok olumsuzluk çıkmış olsa da devam eden bir hayat vardır. Bu nedenle de yaşamımızda karşımıza çıkan sorunlarda eğitimi göz ardı etmeden, şartlar neticesinde devam ettirmeliyiz. Günümüzde yaşanan salgın da bunun en belirgin örneğidir. Küresel bir sorun olmuş olan ve tüm dünyayı etkileyen virüs, pek çok alanın faaliyetlerini kısıtlamış durumdadır. Eğitim ise bu kısıtlamalardan en çok etkilenen alanların başında geliyor. Virüsün bulaşıcılığı temas üzerinden gerçekleştiği için kalabalık noktalarından biri olan okullar kapanmış durumda.

 

Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyanın eğitim sisteminde yaşanan bir durumdur. Etkilenenlerin en büyüğü ise öğrencilerdir. Öğretmenler her ne kadar kontrollü davransalar da öğrenciler için zorlu bir süreç olarak devam etmektedir. Öğrencilerin bu süreçten verimli geçmesi ve eğitimlerinden geri kalmaması içinse uzaktan eğitim modeli faaliyete geçirilmiştir. Özellikle üniversitelerin birçoğu, örgün öğretimin yanında uzaktan eğitim de vermekteydi. Fakat diğer eğitim kurumları için uzaktan eğitim, yeni bir eğitim modeli olarak görülür. Hatta uzaktan eğitim dersleri en çok okul öncesi öğrenciler için şaşırtıcı bir durumdur. Çünkü okul ortamına ilk kez adım atacakları dönemi, uzaktan eğitimle sağlamaktadırlar. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına bakanlıktan, eğitim kurumlarına ve eğitimcilere kadar herkes okul öncesi öğrencilerine uzaktan eğitim desteği vermeye çalışmaktadır. Okul öncesi öğrencileri okul ve sınıf ortamları ile tanışmaları aksamış olsa da ders içerikleri ve eğitimleri uzaktan devam etmektedir.

 Okul Öncesi Uzaktan Eğitim Faydalı Mı? 

Okul öncesi eğitime başlayacak olan öğrencilerin aileleri ile öğretmenleri, uzaktan eğitim programlarını sıkı takip etmekte ve uygulamaya özen göstermektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı bu noktada kurdukları uzaktan eğitim programı olan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) ile öğretmenleri öğrencileriyle buluşturuyor. Tıpkı okul içerisinde verilecek olan dersler, canlı bağlantılar eşliğinde uzaktan eğitim adı altında öğrencilere aktarılır. Okullarda alacakları eğitimleri tek fark ile evlerinden canlı bağlantılarla alan öğrencilerin başarı yakaladıklarını söyleyebiliriz. Özellikle hem derslere hem de okul ortamına alışmakta zorluk yaşayan 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için evde derslerle tanışmak çok daha kolay olarak fayda sağlamaktadır. Okul ortamının stresi olmadan, heyecan ve tedirginlik yaşamadan öğrenciler, kendilerini evlerinde daha rahat hissetmektedirler. Aynı zamanda aile üyelerinin evde oluşu okul öncesi öğrencilerine güven verdiği kadar, eğitimlerinde de destek olur. Öğretmenleri ve akran grupları ile tanışmaları, iletişim kurmaları canlı yayınlarda sağlandığı için okul öncesi öğrencilerin uzak ve eksik kaldıkları sadece okul ve sınıf ortamlarıdır. Bu noktada da ailelerin desteği ve ev içerisinde oluşturulacak okul ortamları kolaylık sağlayacaktır.

Okul Öncesi Eğitimde Uzaktan Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Uzaktan eğitimin etkili ve faydalı olabilmesi için öğretmenlerin, ailelerin ve öğrencilerin dikkat etmesi gereken unsurlar vardır:

  • Öğretmenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler: Bakanlık tarafından belirlenen eğitim programlarını ailelere ve öğrencilere eksiksiz bir şekilde sunmaları gerekir. Canlı derslerine öğrencilerin anlayabilmesi için gerekli materyal ve içeriği hazırlamalıdırlar.
  • Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler: Öğrenciler için uygun ders ortamını ev içerisinde sağlamalıdırlar. Öğrenciler için canlı ders bağlantılarını sorunsuz hazırlamadılar. Plan ve programa, öğrencilerle beraber uyumlu olmalıdırlar.
  • Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gerekenler: Belirlenen canlı ders programına saati saatine uymalı ve dersleri kaçırmamalıdırlar. Ders içinde aktif olmalı ve ders sonrası destekleyici etkinlikleri yapmalıdırlar.

Yorum Yap